شرایط طلاق توافقی چگونه است؟ طلاق توافقی بدون حضور زوجین

شرایط طلاق توافقی چگونه است؟ طلاق توافقی بدون حضور زوجین

ازدواج یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین اتفاقاتی است که هر خانم و آقایی ممکن است تجربه کنند اما گاهی اوقات بنا بر دلایلی یکی از زوجین یا هر دو دیگر نمی توانند بایکدیگر زندگی کنند که در این صورت منجر به طلاق می شود. اگر زوجین هر دو در جدایی و طلاق با هم توافق و تفاهم داشته باشند به آن طلاق توافقی گفته می شود.

شرایط طلاق توافقی


شرایط طلاق توافقی چگونه است؟ طلاق توافقی بدون حضور زوجین

در طلاق توافقی هردو طرف به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند می تواند بر اثر مشکلات شخصی و خانوادگی و یا بر اثر اعتیاد باشد و یا حتی از هم کراهت داشته باشند.

برای اقدام به طلاق توافقی باید در مورد مسائلی از جمله مهریه خانم، حضانت فرزند (ان) و ملاقات آن (ها) بعد از طلاق، جهیزیه، نفقه ایام عده زوجه، نفقه فرزندان، اجرت المثل ایام زوجیت و تمامی مسائل با هم به گفتگو پرداخته و برای شرایط طلاق توافقی به یک نتیجه مشترک برسند.

قانون جدید طلاق توافقی


از ابتدای آذرماه سال نود و هفت قانون طلاق توافقی تغییر کرده و متقاضیان طلاق توافقی باید ابتدا به سامانه نوبت دهی طلاق یا سامانه تصمیم مراجعه نموده و اطلاعات خود را از جمله استان محل سکونت و اطلاعات شخصی را در این سامانه وارد نموده تا در وقت تعیین شده به مراکز جامع مراقبت از خانواده یا مراکز مشاوره خانواده یا کلینیک مددکاری، مراجعه نمایند.

پس از انجام مشاوره های مورد نیاز، گواهی عدم سازش را مراکز فوق اخذ و در هنگام ثبت دادخواست طلاق توافقی، برای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارسال می نمایند تا دادخواست آن ها ثبت و به دادگاه خانواده ارجاع گردد.

در صورتی که تمایلی برای حضور در جلسات مشاوره به مراکز مشاوره و یا حضور در دادگاه خانواده ندارید، وکلای موسسه حقوقی کردار نیک تمامی مراحل طلاق توافقی از اولین مرحله تا اخذ سند طلاق را انجام خواهند داد. برای مشاوره حقوقی تلفنی با ما در تماس باشید.

لازم به ذکر است که این سامانه برای طلاق های یکطرفه به درخواست زوج یا زوجه نیز کاربرد دارد و می توان از طریق آن اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز


 • کپی کارت ملی زن و مرد
 • اصل شناسنامه زن و مرد
 • سند ازدواج (عقدنامه) یا رونوشت سند ازدواج زوجین
 • گواهی عدم بارداری یا گواهی پزشکی برای تایید دوشیزگی
 • وکالتنامه در صورتی که وکیل پیگیری طلاق توافقی را انجام می دهد
 • گواهی عدم سازش
 • توافقنامه طلاق توافقی زوجین برای مهریه و نفقه و …
 • نظر کتبی مشاور خانواده

مراحل طلاق توافقی


شرایط طلاق توافقی چگونه است؟ طلاق توافقی بدون حضور زوجین

 •  اولین اقدام برای طلاق توافقی مراجعه به سامانه نوبت دهی طلاق تصمیم و ثبت اطلاعات زوجین در این سامانه است و سپس مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و انجام مشاوره های لازم برای اخذ دریافت گواهی عدم سازش است.
 • دومین گام ارائه دادخواست طلاق به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است.
 • گام بعدی تعیین وقت برای حضور در دادگاه خانواده است که توسط ابلاغ الکترونیکی در سامانه ثنا به اطلاع زوجین خواهد رسید که صدور ابلاغیه توسط پیامک به زوجین ارسال خواهد شد.
 • زوجین یا وکلای آنها در دادگاه خانواده در زمان معین طبق ابلاغیه همراه مدارک مورد نیاز حضور می یابند که پس از پرداخت هزینه مشاوره به واحد مشاوره مستقر در دادگاه خانواده مراجعه می نمایند. مشاور خانواده در ابتدا سعی در صلح و سازش زوجین دارد اما اگر موفق نشد فرم توافقنامه را امضاء کرده و رسید را به زوجین یا وکلای آن ها برای صدور گواهی عدم سازش تحویل می دهد. (این مورد قبل از اجرای قانون جدید طلاق توافقی است)
 • احراز بارداری یا عدم بارداری زوجه از سوی دادگاه جهت صدور گواهی عدم سازش ضروری است.
 • سپس دادگاه با توجه به نظر مشاوره و شواهد پرونده و توافق زوجین اقدام به گواهی عدم سازش می کند.
 • پس از صدور گواهی عدم سازش، زوجین یا وکلای آن ها 3 ماه فرصت دارند با مراجعه به دفاتر طلاق و همراه داشتن گواهی و مدارک مورد نیاز، صیغه طلاق را جاری کنند و طلاق نهایی صورت گیرد.

مهریه در طلاق توافقی


در طلاق توافقی زن می تواند کل یا بخشی از مهریه خود را ببخشد یا طلب کند، اگر مرد بخواهد مهریه را پرداخت کند باید نحوه پرداخت آن نیز طبق توافق طرفین باشد و تمام این موارد در توافقنامه ذکر شوند.

اگر توافقی بر سر مهریه نشده باشد امکان جاری شدن طلاق وجود ندارد، بنابراین توافق بر سر مهریه در طلاق توافقی امری لازم الاجرا است.

جهیزیه در طلاق توافقی


 در بسیاری از ازدواج ها خانواده عروس سیاهه ای از اجناسی را که خریداری کرده اند تهیه می کنند و در هنگام جابجایی جهیزیه به خانه داماد پایین آن برگه از داماد امضاء می گیرند و داماد تایید می کند.
هنگامی که زوجین تصمیم به طلاق توافقی می گیرند در توافقنامه قید می کنند که خانم چه تصمیمی برای جهیزیه خود می گیرد. هر تصمیمی که گرفته شد با توجه به توافقنامه اگر خانم قصد بردن جهیزیه را داشت ایتدا باید طبق حکم جهیزیه جابجا شود سپس حکم طلاق اجرا گردد.

نفقه در طلاق توافقی


بعد از طلاق زن نمی تواند تقاضای نفقه از مرد داشته باشد. در طلاق توافقی زن می تواند نفقه خود را در طول سال های زندگی از مرد طلب کند و یا کل یا مقداری از آن را ببخشد که تمام این مواردباید در توافقنامه قید شوند.

زن می تواند طبق توافق طرفین از مرد بعد از طلاق نیز نفقه دریافت کند و دادگاه خانواده هیچگونه منعی برای آن ندارد ولی معمولا عرف طبق آن نیست.

حضانت و نفقه فرزند (ان)


در طلاق غیرتوافقی تا سن 7 سالگی حضانت بر عهده مادر است اما بعد از آن تا سن بلوغ یعنی دختر تا 9 سالگی و پسر تا 15 سالگی بر عهده پدر است. بعداز سن بلوغ فرزند خودش تصمیم می گیرد که با پدر یا مادر زندگی کند.

حضانت فرزند

اگر در ازدواج فرزند با فرزندانی وجود داشته باشند، باید بعد از طلاق تکلیف حضانت و نفقه آن ها مشخص شود. باید مشخص شود که حضانت بر عهده مرد است یا زن یا هر دو وظیفه نگهداری دارند.

ملاقات فرزند

در مورد ملاقات فرزند اگر حضانت او با پدر یا مادر باشد، طرف دیگر که حضانت ندارد می تواند فرزند خود را طبق زمان مشخص ملاقات کند. تمام این موارد باید در توافقنامه ذکر شوند.

نفقه فرزند

معمولا در طلاق توافقی نفقه بر عهده فردی است که حضانت فرزند با او است و از او نگهداری می کند. اما این مورد نیز هم طبق توافق طرفین در توافقنامه قید می شود.

هزینه در طلاق توافقی


دادخواست طلاق توافقی هزینه ای دارد که حدودا 140 هزار تومان است. همچنین مشاوره برای صدور حکم طلاق الطامی است که هزینه مشاوره حدودا 70 هزار تومان است. هزینه ثبت طلاق در دفترخانه حدودا 190 تا 250 هزار تومان است که اینمبلغ با توجه به آن دفترخانه متغیر است.

در صورتی که زوجین تمایلی به حضور به دادگاه نداشته باشند و وکیل اخذ کنند هزینه وکیل نیز افزوده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکلای مجرب موسسه حقوقی کردار نیک در تماس باشید و یا از طریق مشاوره حقوقی آنلاین به صورت رایگان سوالات خود را بپرسید.