جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

مجازات رابطه نا مشروع

مجازات رابطه نا مشروع

مجازات رابطه نامشروع چیست : در فصل 18 قانون مجازات اسلامی با در نظر گرفتن نبود عفت و اخلاق عمومی در جرم و جرایم ها شناخته شده است و در ماده 637 این قانون نیز بیان شده است. همانطورکه میدانید حکم رابطه نامشروع با حساسیت بالایی مورد نقد و بررسی قرار میگیرد زیرا از آن دسته جرم و جرایمی است که برای بررسی و پیگیری نیازی به شاکی خصوصی ندارد.

مجازات رابطه نامشروع موسسه حقوقی

در رابطه بااین جرم و جرایم دادسرا بدون نیازبه شکایت شخص میتواند وارد داستان شود و موضوع رابررسی کند.

البته این بررسی طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی اجرا خواهد شد.

موضوع مهم این ماده یعنی ماده 637 قانون مجازات اسلامی این بحث عنصر مادی آن است.

یعنی (ارتباط نامشروع یا کار طرد کننده عفت بجز زنا) است.

رابطه نامشروع چیست؟

آیا میتوان گفت پیامک یکی از دلایل داشتن رابطه نامشروع است؟ باید در رابطه با سوال گفت در چنین چرونده هایی علم و دانایی قاضی بسیار مهم بوده و همچنین پذیرا شدن این مسئله به قاضی نیز بستگی خواهد داشت و قاضی باید تمام جوانب و شرایط را در نظر بگیرد و گاهی ممکن است این موضوع را بپذیرد.

همچنین بدانید اجازه داشته باشید تلفن شخص مورد نظر خود را شنود کنید،علاوه بر اجازه قاضی اجازه قاضی ویژه ای نیز نیاز دارید. علاوه بر شنود و پرینت و .. فیلم و عکس نیز از دیگر مواردی میتوان در صورت نیاز بعنوان مدرک برای اثبات رابطه نامشروع مطرح کرد البته ممکن است.

در چنین پرونده هایی توضیح دادن دلیل اینکه چرا افراد بچنین جرمی مرتکب شده اند؛پذیرفته شود.

فیلم و عکس ادله اثبات جرم پذیرفته نمیشود زیرا برخی فیلم و عکس ها ساختگی است با استفاده از فناوری این روزها این کارها نیز راحت شده است.

به همین دلیل دراین نوع پرونده ها فیلم و عکس توجه خیلی جدی نخواهد داشت.

راه های زیادی برای اثبات اینگونه روابط وجود داردکه میتوان به آنها اشاره کرد : کارهایی همچون بررسی مکالمه های بین زن و مرد و همچنین پرینت گرفتن از آنها؛پرینت پیامک های بین زن و مرد؛وجود تصاویر و یا فیلم؛و بررسی رابطه آنها بر اساس اینکه آنها زوجین هستند میتواند کمک کند که متوجه شویم که رابطه میان آنها عاشقانه و یا جنسی بوده است. در موارد دیگری نیز میتوان به رسانه های جمعی اشاره کرد مانند تلفن تلگرام اینستاگرام و… این رسانه ها نیز قابل اثبات هستند.

مجازات رابطه نامشروع چیست؟

قانون گذار طبق ماده 632 قانون مجازات اسلامی رابطه نامشروع را بدین ترتیب تعریف کرده است که: اگر زن و مرد بین انها علقه وجود نداشته باشد؛به کارهای ناشروع میپردازند از جمله این کارها میتوان به بوسیدن و خوابیدن باهم و … اشاره کرد و همچنین مجازات اینگونه رابطه ها 99 ضربه شلاق رابه همراه دارد و البته شلاق اگر تعریزی باشد 75 ضربه کاهش پیدا خواهد کرد جرم رابطه نیز مجازاتی عمومی را هم در پیش خواهد داشت  و دادستان بدون شکایت نیز میتواند موضوع را بررسی کند.

در صورتیکه اثبات شود و فرزندی از رابطه نامشروع دنیا امده باشد . ( گرفتن شناسنامه برای طفل نامشروع )در این صورت که زن و مرد در حالت تاهل باشند و یا نباشند، مجازات این نوع رابطه متفاوت می باشد. مجازات بدون شرط تاهلی ،100 ضربه “شلاق” است و همچنین مجازات برای زنی شوهر دار است و مرتکب  شده باشد مجازاتی همچون “سنگسار” تعیین شده است. البته این را هم بدانید در دوره های اخیر نیز مجازات سنگسار کم و بیش اجرا میشود اما واقع شدن حکم رابطه نامشروع دلیل نیست مخالفتی با اجرای حکم سنگسار وجود داشته باشد.

در دنیای امروزی که علم و فناوری بسیار پیشرفت کرده ،ارتباط های مردمی نیز گسترش پیدا کرده و گاهی ممکن است همسران با دیدن پیامکی در موبایل همسر خوداین شک بیفتند که همسرشان با کس دیگری در ارتباط است.

ایا دادسرا در صورت درخواست شاکی دستوری برای بررسی پرینت پیامک های متشاکی خواهد داد؟

شما علاوه بر اجازه قاضی اجازه قاضی ویژه ای نیز نیاز داریدکه بعنوان قاضی شنود در دادگاه حضور خواهد داشت همچنین قاضی شنود نیز فردی است که از قوه قضاییه پست و جایگاه خاصی دارد ولی طبق دستورات مقامات عالی قضایی پرونده ها اینگونه هستندکه برای بررسی و رسیدگی آنها قاضی رسیدگی کننده و قاضی ویژه،اجازه شنود را نمیدهند بدلیل است که در دادگاه چنین مساله ای بازگو نخواهد شد.

سوالات مربوط با موضوع

1-آیا رابطه نامشروع با عکس های برهنه و پیامک خارج از فضای مجازی قابل اثبات است؟

-بله قابل اثبات بوده و مجازات آن نیز 99 ضربه شلاق خواهد بود

2- رابطه نامشروع در فضای مجازی را پلیس فتا میتواند اثبات کند؟

بله میتواند اما در صورتیکه قاضی دستور اینکار را داده باشد و مجازات وی هم شلاق خواهد بود.

اگراین کار توسط زن باشد میتوان گفتکه ناسازگاری صورت گرفته و مرد میتواند اقدام به ازدواج مجددکند.

3-تفاوت میان زنا و رابطه نامشروع چیست؟

در صورت اثبات رابطه نامشروع شلاق برای شما تعزیری می باشد و سوئ پیشینه برای شما ثبت نخواهد شد.

و اما شلاق برای زنا نیز تعزیری نمی باشد و سوئ پیشینه شما تا 2 سال ثبت خواهد شد.

همینطور میزان شلاق شما نیز  100 ضربه.

4-آیا ممکن است مجازات را حبس در نظر بگیرند؟

خیر مجازات فقط شلاق.

5-اگر همسرم داشتن رابطه را با مرد دیگری را اعتراف کند مجازات خواهد شد؟

بله زیرا جرم محسوب میشود و ایشان نیز در صورت عدم رضایت شما مجازات خواهد شد.

اما ایشان اگر قبل از اثبات این قضیه اعتراف کند و توبه کنند شاید بخشیده شوند.

6-برای شکایت رابطه نامشروع کدام مرجع باید مراجعه کرد؟

دادسرای ارشادکه دادسرای متخصص اینکار میباشد.

موسسه حقوقی کردار نیک در خدمت شماست!

جهت مشاوره برای پرونده های حقوقی، خانواده، کیفری، ملکی، داوری، ثبت و انحلال شرکت و قانون کار با ما تماس بگیرید: 88943662 / 88931969-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا